Vloupání do rodinných domů
Způsob vniknutí i čas byl ve všech případech víceméně totožný. Pachatel či pachatelé za užití násilí vnikli přes okna nebo dveře do objektu, ten prohledali a odcizili tzv. vše, co jim přišlo pod ruku. K tomu docházelo vždy přes den, v podstatě v době, kdy majitelé byli v práci. Policisté se případy intenzivně zabývají a šetří je jako podezření ze spáchání trestného činu krádež. Jak zabránit vloupání do domu či bytu? Níže uvádíme několik obecných rad. Nejdůležitější však je svůj majetek řádně zabezpečit, tedy uzavřít a uzamknout.
POLICIE RADÍ:
- Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení.
- Dbejte na řádné uzamykání dveří celého domu.
- Vhodné jsou i ochranné folie na okna
- Důkladně zabezpečte také ostatní stavební otvory, jako například sklepní okénka, okénka na toaletách, zadní dveře, apod.
- Při odchodu z domu, byť jen na krátkou dobu, pečlivě uzavřete všechna okna a uzamkněte dveře
- Důležitá je i všímavost sousedů. Proto udržujte dobré vztahy a nebuďte lhostejní ke svému okolí. V případě, že uvidíte ve svém okolí podezřelou osobu, ihned kontaktujte L 158.
- V současné době lze svůj majetek ochránit i různými bezpečnostními systémy, např. kamerový systém, nebo alarm atd.
- Přijdete-li domů a naleznete pootevřené dveře, do bytu vůbec nevstupujte a okamžitě přivolejte policii. Zabráníte tak zbytečnému zničení případných stop po pachatelích.